Jak wygląda zarządzanie biurem rachunkowym w praktyce?

Jak wygląda zarządzanie biurem rachunkowym w praktyce?

Biuro rachunkowe to działalność gospodarcza jak każda inna – tak przynajmniej wydaje się wielu ludziom, którzy mają niewiele wspólnego z szeroko pojętą księgowością. Tymczasem zarządzanie biurem rachunkowym to bardzo trudne zadanie, któremu często nie potrafią podołać księgowi bez odpowiedniego przygotowania managerskiego. Na czym dokładnie polega zarządzanie biurem rachunkowym?

Przede wszystkim księgowość

Ideą prowadzenia biura rachunkowego jest oferowanie klientom przejęcia odpowiedzialności na prowadzenie księgowości czy to uproszczonej, czy też pełnej. Prowadzenie księgowości to nie tylko wklepywanie faktur, ale przede wszystkim pilnowanie wszelkich terminów związanych z podatkami czy sporządzaniem sprawozdań finansowych. Zarządzanie biurem rachunkowym musi skupiać się przede wszystkim na kontroli pracowników. Każda firma ma bowiem nieco inną specyfikę, obowiązują ją inne zasady prowadzenia rozliczeń podatkowych, a często również inne terminy podatkowe. Pod tym względem manager biura rachunkowego musi być dobrym księgowym, który doskonale zna się na rachunkowości oraz na podatkach. Nie sposób bowiem wymagać od pracowników profesjonalizmu, jeżeli nie stanowi się jednocześnie dla nich oparcia i źródła porady. Co więcej, tylko księgowy jest w stanie zrozumieć drugiego księgowego i doradzić mu w problematycznej sytuacji.

Pozyskiwanie klientów

Manager biura rachunkowego musi się również skupić na stałym pozyskiwaniu nowych klientów. Na rynku panuje bowiem ogromna konkurencja wśród biur rachunkowych, zatem klienci naprawdę mają w czym wybierać. Manager musi być na bieżąco z tym, co oferuje konkurencja. Powinien być on wręcz krok do przodu i samemu oferować różnego typu promocje czy pakiety. Oferta biura rachunkowego powinna być elastyczna, dopasowana do konkretnych klientów i ich potrzeb. Niestety, właściciele biur rachunkowych często o tym zapominają. Co więcej, manager powinien być w stałym kontakcie z klientami biura, szczególnie jeśli chcą oni zgłosić jakiekolwiek nieprawidłowości. Manager jest bowiem swego rodzaju rozjemcą pomiędzy klientem, a księgowym. Klienci często nie mogą zrozumieć, że księgowością i podatkami rządzą konkretne przepisy prawa, których nie można łamać. Księgowi zaś nie zawsze potrafią zrozumieć racje klienta. W związku z tym konieczny jest dobry manager, który spokojnie wysłucha, wyjaśni i rozwiąże problem. W tym kontekście manager biura rachunkowego musi być niejako psychologiem, który pomaga z jednej strony pracownikom, z drugiej zaś w pewien sposób także klientom. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na stronę: https://biurowe-rewolucje.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *