Te niewielkie, błaho wyglądające pajęczaki, mogą wywołać ogromne spustoszenie w organizmie człowieka. Kleszcza u dziecka nigdy nie można lekceważyć. Może bowiem doprowadzić do groźnej w skutkach boreliozy, babeszjozy tudzież innych, niemniej poważnych chorób.
Miejsca występowania
Kleszcze bardzo dobrze czują się w miejscach cienistych i wilgotnych. Bytują na krzakach, drzewach czy w trawie. Aby uchronić się przed ich ugryzieniem, należy ubierać bawełnianą, przewiewną odzież, z długimi nogawkami i rękawami. Równie mile widziane jest smarowanie skóry środkami przeznaczonymi do ochrony przed tymi pajęczakami, które choć zwiększają bezpieczeństwo, to jednak działają krótkotrwale. Po spacerze zawsze należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcz u dziecka może pojawić się w pachwinach, zgięciach kolan, skórze na uszami i na głowie, czyli wszędzie tam, gdzie jest wilgotno i ciepło.
Ratunku, kleszcz – czyli co robić, gdy ogólne środki ochrony zawiodły
Jeśli pomimo zastosowanych wcześniej sposobów, zaobserwowaliśmy kleszcza u dziecka, działanie musi być natychmiastowe. W aptekach dostępne są specjalne lassa, próżniowe pompki oraz pęsety, które pozwalają na szybkie usunięcie pajęczaka. Przy wyborze pęsety warto szukać modeli plastikowych, gdyż metalowe zamiast wyciągnąć, mogą go uszkodzić, co zwiększy prawdopodobieństwo zarażenia chorobą zakaźną. Po usunięciu kleszcza u dziecka, zmienione miejsce przecieramy wodą utlenioną, spirytusem lub oksykortem.
Często praktykowanym zwyczajem, choć nie mającym żadnego odzwierciedlenia w skuteczności, jest używanie soku z cebuli czy smarowanie pajęczaka masłem. Takie rozwiązanie odcina mu dopływ powietrza, co w konsekwencji powoduje większe wydzielanie toksyn.
Warto oddać do przebadania
Jeśli pojawi się kleszcz u dziecka, rozsądnym pomysłem jest oddanie go do sanepidu celem sprawdzenia, czy nie był zarażony. W przypadku pojawienia się boreliozy na skórze, niekoniecznie w miejscu ukąszenia, może pojawić się rumień wędrujący, czyli duża czerwona zmiana, będąca sygnałem, że w organizmie pojawiły się drobnoustrojowe. Taka sytuacja jednak nie zdarza się zawsze.
Gdy borelioza ukazuje się objawami grypopodobnymi…
Katar i kaszel w przebiegu z gorączką, osłabieniem i bólami głowy, nie zawsze może świadczyć o infekcji czy przeziębieniu. Jeśli zatem wcześniej pojawił się https://jestemmama.pl/uwaga-kleszcz-u-dziecka-co-robic/ kleszcz u dziecka, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który – jeśli stwierdzi boreliozę – wyda skierowanie do poradni chorób zakaźnych. W każdej chorobie, także i tej, szybkie zdiagnozowanie pozwoli na wdrożenie leczenia, które da szansę na pełne wyleczenie. Nie warto zatem tego lekceważyć!
Najnowsze komentarze