Styl preppy – amerykański luz i elegancja w jednym

Styl preppy – amerykański luz i elegancja w jednym

Prestiż, klasyka, sportowy luz oraz elegancja- wszystkie te przymiotniki trafnie opisują styl preppy. Amerykański styl jak i sposób bycia sięga lat 30 ubiegłego wieku, a za nie zmienną wizytówkę uważa się ubiór dawnych amerykańskich studentów. Dotyczyło to tylko tych z wyższych uczelni, których uniformy stały się ikoną amerykańskiego stylu. Z początku styl preppy był rozpowszechniany głównie w Ameryce. Największe zainteresowanie tym stylem nastąpiło w 1980 roku, gdzie na światło dzienne wyszła książka pod tytułem ,,Oficial Preppy Handbook’’. Wydanie tej książki przez Lisy Birnbach miało na celu prześmiewczo przedstawić pożądany styl preppy. Jednak książka okazała się wielkim fenomenem, która posłużyła do jeszcze większego wgłębienia się w styl preppy. Osoby z niższych klas społecznych mogły w pełni zrozumieć jak być preppy oraz jak wyglądać w stylu preppy.

Charakterystyczny ubiór stylu preppy

Sportowy amerykański luz już wcześniej był wykorzystywany w eleganckich stylizacjach. To właśnie ta z początku nie pasująca do siebie kombinacja stała się wielkim hitem, przez co preppy to nadal styl na czasie. Z początku kojarzony jako ubiór głównie dla mężczyzn, z czasem został identyfikowany również z przedstawicielkami płci pięknej.

Charakterystycznymi elementami garderoby były granatowe marynarki, często wzbogacone naszywkami z wizerunkiem wyższych uczelni. Ten sam dodatek posiadały koszule z kołnierzykiem, czy też krawaty w skośne pasy. Reprezentując elegancki charakter ubioru należy wspomnieć również mokasyny żeglarskie, bawełniane spodnie typu chino oraz swetry oraz bezrękawniki krykietowe. Mając na uwadze sportowe elementy garderoby nie sposób nie wymienić bluz rugby, czy też klasyczne tenisówki.

Reprezentanci stylu preppy

Ikoną klasycznego stylu jakim jest styl preppy stał się dawny prezydent Stanów Zjednoczonych, czyli John Fitzgerald Kennedy. Był kojarzony głównie z jasnymi chinosami, mokasynami oraz koszulką polo z kołnierzykiem. Duże zainteresowanie amerykańską elegancją spowodowało dużą ekspansję sklepów  amerykańskich na rynek międzynarodowy. Ralph lauren to sklep, który stał się główną wizytówką preppy za granicą. Ralph lauren sklep to obecnie jeden z aktualnych wyznawców tego stylu, który pokochało miliony ludzi na całym świecie. Firma oferuje odzież zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. W modzie dawny T-shirt polo jest nadal aktualny, który uważany jest za główną wizytówkę sklepu, jak i stylu preppy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *