Podręcznik „Ładnie gram na skrzypcach” na pierwsze lata nauki

Podręcznik „Ładnie gram na skrzypcach” na pierwsze lata nauki

W nauce gry na skrzypcach najtrudniejsze są początki. To okres poznawania podstaw techniki wykonawczej i zdobywania umiejętności generowania czystych dźwięków.  Aby zachęcić dzieci do systematycznych ćwiczeń, wydano podręcznik „Ładnie gram na skrzypcach” znakomicie opracowany pod względem metodycznym. Jest to materiał nutowy dla uczniów pierwszych klas szkoły muzycznej.

Zasada stopniowania trudności

Dzieci od najmłodszych lat otoczone są przez świat dźwięków. Słyszą różne utwory w radiu oraz oprawę muzyczną bajek filmowych. W przedszkolu śpiewają piosenki i tańczą w takt akompaniamentu fortepianowego. Układ podręcznika „Ładnie gram na skrzypcach” prowadzi od prostych melodii do bardziej złożonych utworów. Ciekawym pomysłem autorki jest dodanie warstwy tekstowej do pierwszych ćwiczeń. W ten sposób zwykła etiuda przekształca się w łatwą do zapamiętania rymowankę. Dodatkowym walorem tej pozycji są zaznaczone konturowo ilustracje nawiązujące tematycznie do słów piosenki. W przerwach pomiędzy ćwiczeniami dziecko może zająć się kolorowaniem obrazków.

Kolejne utwory wprowadzają różne możliwości interpretacyjne: dwudźwięki, symbole oznaczające grę legato, staccato lub crescendo. Dziecko zaczyna realizować bardziej odległe interwały i skomplikowane wartości rytmiczne. Stopniowo wprowadzane są tonacje z większą liczbą znaków przykluczowych. W podręczniku „Ładnie gram na skrzypcach” zawarte są również elementy teorii muzyki. To objaśnienia dotyczące charakteru utworu i jego konstrukcji.

Kształtowanie motywacji

Każde dziecko chciałoby powiedzieć ładnie gram na skrzypcach! Autorka umieściła to zdanie w tytule podręcznika, aby zmotywować uczniów do doskonalenia swojej techniki. Łatwe utwory dają możliwość poprawnego odtwarzania melodii przez najmłodszych uczniów. A liczy się każdy, nawet najmniejszy sukces. Po dobrym starcie wzrasta motywacja do dalszej nauki. Do ładnego grania na skrzypcach potrzebna jest nie tylko dobra technika, ale również wrażliwość na wszystkie niuanse interpretacyjne. Bo ładnie gram na skrzypcach to nie znaczy tylko poprawnie. Liczy się również pomysł na samodzielne modyfikowanie utworu pod względem tempa, czy różnicowania natężenia dźwięków.

Rola podręcznika

Przy nauce gry nuty to podstawa. Dlatego tak ważne jest, aby podręcznik był zredagowany z dużą znajomością metodyki nauczania. „Ładnie gram na skrzypcach” to pozycja, która doskonale sprawdza się w praktyce. Doceniają ją pedagodzy szkół muzycznych i prywatni nauczyciele. Ten materiał nutowy pomaga wprowadzić dzieci w świat muzyki w sposób bardzo dla nich atrakcyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *