Jak dziecko uczy się czytać?

Jak dziecko uczy się czytać?

Na początku szkoły dla większości dzieci nauka czytania oznacza przede wszystkim jedno – stres i wysiłek! Ale na co możemy zwrócić uwagę, aby dzieci mogły szybciej robić postępy w czytaniu? Sprawdź nasz artykuł, aby uzyskać niezbędne informacje i porady.

Najpierw przyjrzyjmy się, jak zwykle przebiega proces nauki czytania. Dzieci na początku zapamiętują kształty poszczególnych liter i uczą się przypisywać im odpowiedni dźwięk. Przede wszystkim każdy tekst jest czytany litera po literze. Z czasem dzieci uczą się łączyć litery i na pierwszy rzut oka rozpoznawać różne zasady.

Szybkie czytanie u dzieci

Z biegiem czasu dziecko buduje tak zwane słownictwo wizualne. Zapamiętuje krój typowych liter i cyfr jako całość i rozpoznaje je w momencie, gdy je widzi na kartce, bądź ma napisać coś, co kojarzy. Zwiększa się też tempo czytania. Podczas gdy dzieci po raz pierwszy nadal muszą indywidualnie poprawiać każdą literę wzrokiem, wraz z wiekiem zadanie to staje się o wiele łatwiejsze. Dzieci łatwo mogą jednocześnie uchwycić częściowe zdania lub nawet całe zdania i tak tworzyć swoje słowa. W momencie, gdy czytanie jest zautomatyzowane do tego stopnia, że ​​jest nieświadome i bezwysiłkowe, dziecko jest w stanie śledzić treść i nauczyć się czytać szybciej. Z drugiej strony początkujący wciąż potrzebują tyle koncentracji i zdolności umysłowych, aby rozszyfrować litery.

Uczenie czytania online

Nauka szybkiego czytania dla dzieci online staje się bardzo popularne. Zarówno wśród rodziców, jak i dzieci, które o wiele chętniej czytają, kiedy mają do dyspozycji ciekawe techniki, które nie wymagają wiele wysiłku. Skąd jednak jako rodzic masz wiedzieć, czy prędkość czytania dziecka jest odpowiednia? W większości krajów obowiązuje zasada, że ​​w pierwszej połowie roku szkolnego dzieci powinny być w stanie czytać średnio od 25 do 40 słów na minutę przy jednoczesnym popełnianiu niewielu błędów. Dopiero przy tej prędkości czytanie jest tak zautomatyzowane, że tekst może być również właściwie rozumiany pod względem treści można rozpocząć szlifowanie umiejętności dotyczących szybkiego czytania. 

Co w przypadku, gdy dziecko nadal nie czyta, albo czyta bardzo wolno? Jeśli Twoje dzieci mają trudności z nauką czytania, pomocne jest zapoznanie się z etapem, w którym znajduje się Twoje dziecko obecnie. Aby to zrobić, możesz przeprowadzić prostą analizę i na przykład czytać wspólnie z dzieckiem trudniejsze książki i wyrazy, albo wyrywkowo pytać, która litera znajduje się po której w alfabecie. Takie czynności pozwalają sprawdzić, ile dziecko musi się jeszcze nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *