Kleszcz u dziecka

Kleszcz u dziecka – to nie tragedia!

Pogoda za oknem sprzyja rodzinnym spacerom. Przed wysoką temperaturą uciekamy do lasów, rozkoszując się świeżym powietrzem, błogą ciszą i szeroko rozumianym relaksem. Często zapominamy, jak ważnym elementem tych wędrówek jest należyta ochrona przed pajęczakami. Kleszcz u dziecka to bardzo powszechne zjawisko, o którym najlepiej wiedzą rodzice oraz pracownicy służby zdrowia. Choć niewielki, ale bardzo niebezpieczny, może zarazić krętkami boreliozy, które po przedostaniu się do krwiobiegu, mogą wywołać wiele dolegliwości. Sytuację ratuje fakt, że coraz więcej mówi się w radiu i telewizji zarówno o boreliozie, jak i odkleszczowym zapaleniu mózgu, zwiększając tym samym świadomość Polaków, co do skali zagrożenia. Choroby te, choć niebezpieczne, to jednak wcześnie wykryte, można wyleczyć z pozytywnym skutkiem. Gorzej, gdy pierwsze objawy zostaną zbagatelizowane lub zakażenie odbędzie się w sposób bezobjawowy – tak również się zdarza.

Kleszcz u dziecka – co robić?

Przede wszystkim nie panikować. Przytwierdzony do skóry pajęczak nie musi oznaczać najgorszego. Przy odrobinie wiedzy, spokoju i opanowania, możemy go wyciągnąć samodzielnie. Po pierwsze – nigdy nie robimy tego pociągając go za korpus, wykręcając lub wyrywając rękoma. Oczywiście, jakiś fragment w ten sposób uda nam się usunąć, jednak część jego ciała nadal pozostanie, stanowiąc jeszcze większe zagrożenie. Do przeprowadzenia zabiegu usuwania kleszcza u dziecka idealnie sprawdzą się specjalnie przeznaczone do tego narzędzia – do kupienia w aptece. Zapobiegawczy rodzice często zakupują je na długo przed rozpoczęciem wakacji, aby w razie potrzeby zawsze mieć je przy sobie. W przypadku ich braku, są rozwiązania alternatywne. Doskonale sprawdzi się także zakrzywiona pęseta, dzięki której zdecydowanym ruchem usuniemy winowajcę całego zdarzenia, na koniec dokładnie dezynfekując ciało. Choć nie będzie to zbyt przyjemne, to jednak po wyciągnięciu kleszcza, należy go dokładnie obejrzeć. I nie dlatego, aby poznać jego anatomię, a dlatego, aby przekonać się, czy żaden jego fragment nie pozostał w ciele. Gdyby okazało się, że jakaś część utkwiła w ciele, wówczas niezwłocznie należy udać się do wykwalifikowanej pielęgniarki lub ośrodka zdrowia.

Obserwacja po wyciagnięciu kleszcza

U dziecka konieczna jest wnikliwa analiza zachowania oraz skóry. Gdyby na ciele pojawił się rumień, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Pocieszające jest to, że tylko niewielka ilość pajęczaków zaraża niebezpiecznymi krętkami, stąd też nie każdy kleszcz u dziecka może skutkować boreliozą czy innymi, groźnymi chorobami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *